Češi jsou národem chatařů a chalupářů, a to už od dob První republiky. Pravidelně v nich tráví víkendy a dovolené, na stáří se pak mnozí z nich stěhují do svých „víkendových sídel“ natrvalo. A nejen to, lidé je také stále častěji využívají jako místo pro svůj home office. Tomu ostatně dost napomohla pandemie koronaviru a s ní spojená omezení všeho druhu. Pokud se mezi majitele víkendového sídla chystáte zařadit i vy, máme pro vás několik užitečných rad.
Co si ohlídat při výběru chaty či chalupy
- lokalita
– ověřte si, zda chata neleží na záplavovém území (v nejrizikovějším povodňovém pásmu vám ji nepojistí žádná pojišťovna), dále zda není v jejím okolí plánovaná výstavba, nebo zda nejde o oblast oblíbenou mezi zloději
- technický stav
– nechte si předem zjistit stav střechy a trámů, oken, podlah a také jaká je vlhkost v celé stavbě
- uživatelský komfort
– samozřejmostí by měla být tekoucí pitná voda, kanalizace, elektřina nebo internet
- možnost zábavy a vyžití
– dnes už většině lidí nestačí koupání a trocha turistiky, chtějí na chatě trávit čas aktivněji. V jejím okolí tak chtějí mít cyklistické stezky, tenisové kurty nebo možnost rybaření.
Hypotéka na rekreační nemovitost
Chatu i chalupu je dnes možné financovat úvěrem ze stavebního spoření nebo hypotečním úvěrem.
„Zájem Čechů o chaty a chalupy je kvůli koronavirovým omezením ještě větší než dříve, a tak rostou i jejich ceny. Přesto se své vysněné chalupy v Českém ráji nevzdávejte a k jejímu financování využijte hypotéku na rekreační nemovitost,“ radí Kristýna Marková, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting.
Co musí nemovitost splňovat, aby vám na ni banka přiklepla hypotéku
- musí mít evidenční nebo popisné číslo
– to zjistíte u prodávajícího, realitního makléře nebo na katastru nemovitostí. Většinou je to tak, že chalupy, jakožto venkovská stavení, mají číslo popisné, zatímco chaty mají evidenční číslo, takže jsou zapsány v katastru nemovitostí.
- musí stát na vlastním pozemku
– pozemek nesmí být ve vlastnictví např. obce nebo Lesů ČR
- musí mít právně ošetřený přístup
– vede-li k chatě přístupová cesta přes cizí pozemky, musíte bance doložit souhlasy jejich majitelů, nebo s nimi sjednat tzv. věcné břemeno jízdy a chůze. Banka ale posuzuje i přístupnost v dané lokalitě, aby například k chatě nevedla jen jedna úzká cestička těsně u nebezpečného srázu.
- musí být vhodná k celoročnímu obývání
– mnohé banky dnes pro poskytnutí hypotéky požadují určitou úroveň vybavení, nejčastěji splachovací WC, sprchu či vanu
Při vyřizování hypotéky buďte trpěliví
Je možné, že si na vysněnou chatičku budete muset počkat o trochu déle, než jste si přáli. Většina bank totiž kvůli enormnímu zájmu o hypotéky a různým koronavirovým komplikacím prodlužuje dobu na zpracování hypotečních úvěrů.
Nezapomeňte na pojištění
Jak jsme už zmínili v úvodu, mnozí Češi tráví na svých chatách a chalupách nejen víkendy, ale i všední dny, kdy je využívají jako variantu práce z domova. S tím se také zvyšuje úroveň vybavení, která je často srovnatelná s vybavením běžného domova. I proto je nezbytné své „víkendové sídlo“ dobře zabezpečit, aby se čas, který na něm strávíte, nezměnil v noční můru. U chaty či chalupy přitom platí stejné pravidlo, jako u pojištění bytu či rodinného domu. Ochranu vyžaduje jak samotná nemovitost, tak její vybavení, proto zvolte pojištění nemovitosti spolu s pojištěním domácnosti.
Pořízení rekreační nemovitosti stojí kromě peněz také čas, který vedle prohlídek musíte věnovat celé řadě jednání s prodávajícím, úřady i bankou. S tím vším vám pomohou konzultanti Broker Consulting, kteří zařídí vše potřebné od přípravy nabídky vhodných nemovitostí, přes smluvní dokumentaci až po financování.